Kaçak Tüketim Sayılan Durumlar

Elektrik sayacını durdurmak ya da yavaşlatmak yönetmeliğe aykırı bir müdahaledir. Aşağıdaki durumlarda kaçak elektrik tüketimi yapıldığı kabul edilir:

• Dağıtım sistemine müdahalede bulunarak elektrik satış sözleşmesi ya da ikili anlaşma yapmadan kullanım yerine elektrik çekmek
  • Binadaki içindeki tesisattan kablo çekerek ve sayaca müdahale ederek enerji tüketimin eksik ya da hatalı tespit edilmesine neden olmak
  • Yasadışı sayaç kullanarak ya da hiç ölçüm yapılmadan elektrik tüketmek
  • Yönetmeliğe uygun olarak kesilen elektriğin, müşteri yükümlülüğünü yerine getirmeden dağıtım şirketinin izni dışında açılması

Sayaç Hileleri

Mekanik sayaç, içindeki diskin manyetizma etkisiyle dönmesi sonucu tüketimi ölçer. Sayacın diskini bir iğne ile delerek yavaşlatmak, kuvvetli mıknatıs yardımıyla sayacı dondurmaya çalışmak kaçak kullanım yöntemleridir. Mekanik sayaçların büyük kısmı elektronik (akıllı) sayaçlarla değiştirilmiştir. Elektronik sayaçlara aynı hileleri uygulamak mümkün olmasa da yeni yöntemler ortaya çıkmaya devam etmektedir. Sayaca gelmeden bina içindeki tesisattan kablo çekmek de kaçak elektrik kullanımına örnek olarak gösterilebilir.

DİKKAT..!!
Kaçak elektrik kullanımının suç olduğunu unutmayınız! Kaçak yollardan elektrik kullanıldığı tespit edildiğinde cezası vardır. Çevrenizde kaçak elektrik kullanımı yapan varsa 186 numaralı Elektrik Arıza Çağrı Merkezine şikayet edebilir veya bölgede görevli elektrik şirketinin internet sitesinden kaçak kullanım bildirimi bırakabilirsiniz.

Nasıl Tespit Edilir ?

Dağıtım şirketi yetkilisi, yaptığı kontroller sırasında şüphelenirse kaçak kullanım tespiti için işlem başlatır. Tüketicinin kaçak elektrik kullanımının dağıtım şirketi tarafından belgelerle ispat edilmesi gerekmektedir. Tespit süreci boyunca, tüketicinin sayacı mühürlenir, enerjisi kesilir ve suç duyurusunda bulunulur.
Eğer, sayacın bozuk olduğuna ve tüketimi doğru kaydetmediğine dair bir şüphe duyuluyorsa, yerine yenisi takılmak şartıyla sökülerek incelemeye alınır. İnceleme sonucunda, sayacın tüketimi doğru ölçmemesi için sayaca müdahale edildiği tespit edilirse kaçak kullanım için rapor hazırlanır.

Kaçak Elektrik Cezası

Tüketimin Hesaplanması

Kaçak elektrik tüketiminin hesaplanması tüketicinin abone grubundaki fiyatlar üzerinden yapılır. Ulusal fiyat tablolarında vergi hariç ve tek zamanlı tarife esas alınır.