Gerçek hayatta gemi elektrikçisi olabilmek için elinde yalnızca üzerinde elektrikçi yazan bir liman cüzdanı ve gerekli evraklara sahip olmak yeterli değildir. Gerçekten gemi elektrikçisi olabilmek için öncelikle denizci olmak çok önemlidir. Denizde çalışmak yeri geldiği zaman çok ağır şartlarda çalışabilmeyi gerektirir.

Bir örnek vermek gerekirse yeri geldiği zaman karada ağaçları deviren fırtınaya denk rüzgarlarda deniz seviyesinden 30 mt yüksekliğe sahip gemi direklerine hem de üstüne üstlük gemi deli gibi sallanıyorken tırmanıp bozulan seyir fenerlerinin lambalarını değiştirmeyi gerektirir. Bazen bu işi fırtınanın dinmesini beklemeden yapmanız gerekir çünkü bu lambalar geceleri diğer gemiler tarafından görülmenizi sağlarlar ve eğer gece bir kanalda gidecekseniz sizi göremeyen bir gemiyle çarpışmamak için bu işi o anda yapmanız şarttır.

Yada kimi zaman bir vincin ucuna çıkıp bozulan limit switch’leri tamir etmeniz gerekir.

Gerçek hayatta gemi elektrikçisi olmak isteyenler çoğunlukla önce gemiye yağcı olarak gidip 2-3 yıl gemide çalırken gemi sistemlerini ve denizciliği öğrendikten sonra koster denilen küçük gemilerde elektrikçi olarak çalışmaya başlarlar. Ancak yıllar sonra büyük gemilerde elektrikçilik yapabilirler.

Başka bir yolu da tersanelerde ve tersane bölgelerinde gemilere hizmet veren elektrik firmalarında birkaç yıl çalıştıktan sonra gemi sistemlerini öğrenip gemilerde elektrikçi olarak çalışmaya başlarlar.

Bu arada bizim amacımız bu zor yollara ek bir yol daha açmaktır. Gemi sistemlerini veren bir eğitim sürecini başlatmaktır. Öncelikle gerekli temel elektrik bilgisine sahip, elektrikçi olarak liman cüzdanı alabilecek 3-5 kişilik ufak gruplara özel ders şeklinde yada 8-10 kişilik gruplara kurs şeklinde eğitim verilecektir. Eğitim sonunda 6 veya 12 aylık bir staj sonrasında gerçekten firmalarda iş bulabilecek gemi elektrikçileri yetiştirilecektir.

Yoksa bugün liman başkanlığından elektrikçi olarak belge almış bir çok insan iş bulamadan dolaşmaktadırlar. Bu kişilerin iş bulamamalarının en önemli nedeni gemi elektriği denilince neyin kast edildiğini bilmiyor olmalarıdır.