Telefon şifresi nasıl kaldırılır?

Android
işletim sistemli akıllı telefonlarda desen koruması daha çok kullanılırken, iOS işletim sistemi tarafını bunu numaralarla yapmayı sürdürüyor. Her ne kadar yüz tanıma ya da parmak izi okuyucusu gibi ileri güvenlik önlemleri hayatımıza girse de hala geleneksel diyebileceğimiz şifreleme sistemleri kullanmak zorundayız. Peki, telefon şifremi unuttum diyenler ne yapacak?

Bu makalemizde unutulan telefon şifresi nasıl kaldırılır? sorusuna yanıt veriyoruz.

Telefon şifremi unuttum – Android için unutulan şifreyi kaldırma
Google’ın unutulmuş şifreler için bir çözümü bulunuyor. Bunun için Google Cihazımı Bul özelliğinden faydalanabilirsiniz. Tabii yedeklemediğiniz verilerden vazgeçmeniz gerekiyor. Çünkü bu aşamada cihazınızı silmek gerekecek.

Eğer Google hesabınızla giriş yaptığınız bir telefonunuz varsa, sistemde otomatik olarak telefonunuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. Tabii bu özelliği kullanabilmek için telefonunuzun açık olması, bir GoogleHesabı’nda oturum açılmış olması, mobil veriye ya da kablosuz bir ağa bağlı olması, Google Play’de görünmesi, konum özelliğinin ve cihazımı bul özelliğinin açık olması gerekiyor. Google sayfasına
tıklayarak Google hesabınızda oturum açın.

Ekli dosyayı görüntüle 1460
Cihazınızı haritada gördükten sonra yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz. Burada Cihazı Sil seçeneğini seçtikten sonra tekrar kurulum yapabilirsiniz. Daha önce verileri Google’a yedeklediyseniz, kurulumun ardından yedekten geri yüklemeniz mümkün.

Eğer Samsung marka bir akıllı telefonunuz varsa Samsung’un Mobil cihazımı bul özelliğini kullanabilirsiniz. Benzer şekilde çalışan özellik sayesinde yine şifrenizi kolayca açabilirsiniz. Bunun için Find My Mobile sitesine girmek yeterli. Samsung hesabınızla giriş yaptıktan sonra sağda Unlock My Device seçeneğini göreceksiniz.

Fabrika ayarlarına dönerek de şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Telefonunuz için belirlenmiş tuş kombinasyonlarını kullanarak onu sıfırlayabilirsiniz