Birbirine paralel olarak çizilen çizgilerden oluşan ve çoğunlukla işletmelerin mal ve stoklarını takip edebilmeleri, hızlı bir şekilde satış yapılabilmelerini sağlayan bir sistem olan barkodların, Word ve Excel gibi office programlarında nasıl oluşturabileceğinizi anlatan konuyu aşağıda bulabilirsiniz.

Aslında barkod oluşturmak çok kolay ancak bu barkodların okunabilir olması çok önemli. Bu yazıda barkod okuyucular ya da cep telefonlarınıza indirebileceğiniz barkod okuyucu uygulamalarıyla oluşturduğunuz barkodları %100 başarılı bir şekilde nasıl hazırlayacağınızı anlatacağız.

Bu yazıda en çok kullanılan office uygulamaları olan Microsoft ve Google ürünleri için anlatımı gerçekleştireceğiz.

Microsoft Office Uygulamalarında Barkod Oluşturma
Yazı Tipi (Font) Dosyası İndirmeMicrosoft Office uygulamalarında barkod oluşturmak için öncelikle doğru yazı fontuna ihtiyacımız var.

IDAHC39M Code 39 Barcode için İçeriğe ulaşabilmek veya forumu aktif kullanabilmek için öncelikle GİRİŞ yapmalısınız, Üye değilseniz KAYIT olmalısınız
veya aradığınız konu hakkında ElektroBLOG sayfalarımızdan arama yapabilirsiniz adresini ziyaret edebilir ya da indirme sayfası için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz

İçeriğe ulaşabilmek veya forumu aktif kullanabilmek için öncelikle GİRİŞ yapmalısınız, Üye değilseniz KAYIT olmalısınız
veya aradığınız konu hakkında ElektroBLOG sayfalarımızdan arama yapabilirsiniz

Açılan sayfadan Download butonuna tıklayarak IDAHC39M Code 39 Barcode’u bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Bu yazıda kullandığımız, ihtiyacınızı karşılayacak olan iki adet barkod fontunu aşağıdaki linkten

İçeriğe ulaşabilmek veya forumu aktif kullanabilmek için öncelikle GİRİŞ yapmalısınız, Üye değilseniz KAYIT olmalısınız

Yazı Tipi (Font) Yükleme

Barkod yazı tipini bilgisayarınıza indirdikten sonra sisteme yüklemek için bir kaç yöntem var;

Yöntem 1.

Adım 1. Arama çubuğuna yazı tipi yazarak çıkan sonuçlardan Yazı Tipi ayarları’nın üzerine tıklayarak Ayarlar sayfasını açınız.

Adım 2. Açılan Ayarlar-Yazı Tipleri sayfasında Yazı Tipi ekle kısmına yükemek istediğiniz ttf uzantılı yazı tipi fontunu sürükleyip bırakınız.

Yöntem 2.

Adım 1. Windows gezginini kullanarak C:\Windows\Fonts klasörüne giriş yapınız.

ya da; Denetim Masasına giderek
Yazı Tipleri komutunu çalıştırınız.

Adım 2. Yüklemek istediğiniz ve bilgisayara indirdiğiniz ttf uzantılı yazı tipi fontunu kopyala yapıştır ya da sürükle bırak yöntemi ile pencere içerisine yapıştırınız.

BARKOD OLUŞTURMA

İnternetten indirdiğim 60570 adet kitaba ait bilgilerin yer aldığı Excel dosyasında Barkod nasıl oluşturulur görelim.

Adım 1. Yazı tipi seçimi yapılmadan önce barkod bilgisinin barkod okuyucular tarafından okunabilir olması için listede farklı bir sütunda Barkod bilgisinin önüne ve sonuna * (yıldız) simgesini ekleyelim.

Bu işin püf noktası bu arkadaşlar. Bu işlemi yapmadan yani barkod bilgisinin önüne ve sonuna * işaretini koymadan barkodunuzu barkod okuyucu uygulamalar ve barkod okuyucular okuyamayacaktır.

Adım 2. Listede birçok ürün olduğu için bunu elle yapmak çok zor olacaktır. Bunu bir formülle halledelim. ="*"&D2&"*" formülünü E2 hücresine yazınız ve Enter tuşuna basınız. (Burada D2 barkodun olduğu hücre, E2 ise yıldız işareti koyarak oluşturulan barkodun yerleşeceği hücre olacak. Sizler kendi uygulamalarınızda uygun hücreleri seçmelisiniz.)

Adım 3. Daha sonra bu formülü diğer 60569 ürün içinde uygulamak için; E2 hücresinin sağında bulunan yeşil kutucuğa çift tıklayınız.

Adım 4. Artık Barkod fontunu E2 hücresine uygulayabiliriz. Bunun için E2 hücresi seçilir yada bir seferde yapmak için E sütunu seçilir. Giriş sekmesi Yazı tipi kategorisinde yazıtipi olarak IDAHC39M Code 39 Barcode ya da Libre Barcode 39 Text seçilir.

Biz IDAHC39M Code 39 Barcode'u tercih ediyoruz. Çünkü barkodun altında barkod text olarak da veriliyor. Olurda barkod okuyucu okumazsa ürün bilgisi elle giriş yapılabilir. Uygulamanıza gör tercih sizin.

Adım 5. Barkod yazı fontunu diğer hücreler de uygulamak için E2 hücresini seçip sağ alttaki yeşil kutucuğa çift tıklamanız yeterli olacaktır.

Adım 6. Barkod font boyutunu veya hücre genişlik ve yüksekliklerini ayarlayarak, ayrıca hücre hizalamalarını yaparak barkodlarınızın görünürlüğünü netleştirebilirsiniz. Artık bundan sonra oluşturduğunuz barkod sayfasının çıktısını alarak ilgili yerlere yapıştırıp uygulamaya başlayabilirsiniz. Denemek için sayfada bulunan görselleri de taratabilirsiniz. Uygulama sorunsuz çalışıyor.

GOOGLE E-TABLOLAR İLE BARKOD OLUŞTURMA

Barkod oluşturmak Google uygulamalarında çok kolay. Barkod oluşturmak için herhangi bir font dosyası yüklemenize erek yok. Zaten Google bu işi sizin için düşünmüş.

Adım 1. ="*"&B2&"*" formülü ile barkodların önüne ve sonuna * (yıldız) işaretini yazınız ve Enter tuşuna basınız. Bu formülü Excel deki gibi benzer yöntemle diğer hücelere de uygulayınız.

Adım 2. Barkodunu oluşturmak istediğiniz hücreleri seçerek Yazı tipini Libre Barcode 39 olarak seçiniz. Sizin listenizde ilk başta bu font görülmeyebilir. Bunun için Diğer Yazı tipleri butonuna basarak barkod fontunu bulunuz.

Adım 3. Oluşan barkodları daha okunabilir yapmak için font boyutunu yükseltebilirsiniz.