Forumda yapılan arama sonucu, bulunan 4 adet konudan, sayfa olarak 1 ile 4 arasındakiler gösterilmiştir

Konu: TEİAŞ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği

TEİAŞ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği

BİRİNCİ BÖLÜM

Amaç, Kapsam, Dayanak, Tanım ve Kısaltmalar

Amaç

MADDE 1

(1) Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi sorumluluğunda yapılan bütün işlerin İş Sağlığı ve Güvenliği hususlarında; proaktif (önleyici) yaklaşım öngörülerek sistematik şekilde gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Kapsam

MADDE 2

(1) Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi sorumluluğunda bulunan işyerlerinde çalışma yapan; Teşekkül Çalışanları, Hizmet Alımı Yapılan Yüklenici Firma Çalışanları, Anahtar Teslim Götürü Bedel yöntemi ile İhale almış olan Yüklenici Firmaların Çalışanları, Geçici İş İlişkisi Kurulan Yüklenici Firma Çalışanları, diğer çalışanlar ve bu çalışanların işverenleri bu Yönetmelik kapsamındadır. Ayrıca TEİAŞ personelinin görevlendirildiği diğer işyerlerindeki TEİAŞ çalışmaları da bu Yönetmelik kapsamındadır.
    (2) "154 kV ve üstü İletim Tesislerinde Enerji Altında (Canlı) Bakım Çalışmaları Uygulama Koşulları Yönergesi" kapsamında yapılan çalışmalar bu yönetmelik kapsamına girmez.

Dayanak

MADDE 3

(1) Bu Yönetmelik; 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile bu Kanun ile ilgili Yönetmelikler, 4857 Sayılı İş Kanunu, 233 Sayılı Kamu İktisadi Teşebbüsleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname, 399 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu, Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği, Elektrik Piyasası Şebeke Yönetmeliği, İlgili Diğer Yasal Mevzuat hükümlerine göre hazırlanmıştır.

Tanımlar

MADDE 4

(1) Bu Yönetmelikte geçen;
    a. Acil Durum Planı: İş yerlerinde meydana gelebilecek acil durumlarda yapılacak iş ve işlemler dâhil bilgilerin ve uygulamaya yönelik eylemlerin yer aldığı planı,
    b. Ada: İletim sisteminin geri kalan kısmı ile elektriksel bağlantısı olmayan, bağımsız çalışan alt sistemleri,
    c. Akım Transformatörü: Akımı belli bir oran dâhilinde değiştiren teçhizatı,
    ç. Alçak Gerilim: Etkin değeri 1000 Volt ya da 1000 Voltun altında olan fazlar arası gerilimi,
    d. Arıza Halleri Manevraları: Arıza hallerinde, sistemi normal çalışma durumuna getirmek için yapılan işlemleri,
    e. Ayırıcı: Yüksüz elektrik devrelerinde açma ve kapama yapan teçhizatı,
    f. Bara: Aynı gerilimdeki elektrik enerjisinin toplandığı ve dağıtıldığı düzeneği,
    g. Boşta Gerilim Altına Almak: Gerilimsiz halde bulunan bir teçhizatın, topraklamalar ile irtibatını kestikten sonra, ayırıcı ve kesicileri kapatarak, teçhizatı gerilimli hale getirmeyi,
    ğ. By-Pass Ayırıcısı: Tek baralı sistemde paralelindeki kesici kapalı iken açılıp kapatılabilen ayırıcıyı,
    h. Çalışan: Kendi özel kanunlarındaki statülerine bakılmaksızın kamu veya özel işyerlerinde istihdam edilen gerçek kişiyi,
    ı. Çalışma İzni Gerektiren Çalışmalar: TEİAŞ dağıtım barasının tamamında kesinti veya kısıta neden olan ve/veya olacak çalışmalar ile iletim sistemi teçhizatında manevrayı gerektirecek çalışmaları,
    i. Çalışma İzni İsteği Formu (YTİM-1): Çalışma izni gerektiren hallerde çalışma izni istemeye yetkili kişiler tarafından doldurulan ve BYTİM’ye gönderilen formu (Ek:2),
    j. Çalışma İzni İstemeye Yetkili Kişiler: Enterkonnekte sistemi etkileyen çalışmaları istemeye yetkili; Bölge Müdürlüğü ve ilgili sistem kullanıcısı tarafından BYTİM’ye liste ile bildirilen personeli,
    k. Çalışma İzni Verme Formu (YTİM-2): BYTİM tarafından sistemin durumu göz önüne alınıp, koordinasyon sağlanarak, çalışma izni isteğinin uygun görülüp görülmediğinin gerekçesi ile birlikte doldurulan ve çalışma izni isteyen birime gönderilen formu (Ek:3),
    l. Çalışma Sorumlusu: Yapılacak bir çalışmadan önce gerekli güvenlik önlemlerini alan veya aldırtan daha sonra teçhizat üzerinde yapılacak olan çalışmaları yürüten, çalışmanın bitiminde de bu önlemlerin kaldırılmasını sağlayan, üzerinde çalışma yapılan teçhizatın servise alınabileceğini ilgili birimlere bildiren, koordineli çalışmalarda koordinasyon sorumlusuna bağlı çalışıp, kendi ekibinin güvenliğinden sorumlu olan personeli,
    m. Çok Devreli Hatlar: Aynı gerilimli birden fazla hattın aynı direk üzerinde bulunduğu hatları,
    n. Dış Fens: Tüm transformatör merkezlerinde, şalt sahasını güvenlik açısından koruyan ve izinsiz kişilerin girişini engelleyecek şekilde çevreleyip kapatan unsurları,
    o. Ekip: Birden fazla personelin bulunduğu çalışma grubunu,
    ö Ekip Şefi: Aynı uzmanlık alanındaki çalışma grubunda her türlü donanım, araç-gereç, iş güvenliği malzemesi ve KKD’lerin kullandırılması, periyodik kontrollerinin yapılmasını sağlayan, ilgili birim amirliği ile koordinasyonu sağlayan teknisyen personeli,
    p. Elektrik Kesilmesi/Verilmesi İsteği Formu (EKV/EKV-Faks): TEİAŞ iş yerlerinde, İşletme Teknisyeni ile elektrik kesilmesini, iş bitiminde elektrik verilmesini isteyen sistem kullanıcıları yetkilileri arasında karşılıklı doldurularak imzalanan formu (Ek-8 ve Ek-9),
    r. Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesisleri,
    s. Emre Amade Olmayan Teçhizat: Arıza, bakım, tamir, kontrol, muayene gibi nedenlerle servis dışı bulunan ve ihtiyaç anında servise alınamayan teçhizatı,
    ş) Emre Amade Teçhizat: Servise girmeye hazır durumda bulunan teçhizatı,
    t. Enerji İletim Hattı: YG Enerji iletiminde kullanılan havai hatlar ile güç kablolarından oluşan tesisi,
    u. Enerjilemek: Gerilim altına alınmış olan bir teçhizatın açık olan ucundan gerekli şartları sağlayarak enerji alan veya veren bir sistem ile irtibatının sağlanmasını,
    ü) Fider: Bir merkez barasından kullanıcıya enerji taşıyan hat veya kablo çıkışlarını,
    v. Gerilim Altında Bulunan Bölümlere Yakın Çalışmalar: Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde yapılan çalışmalarda çalışma alanının etrafında gerilim altında teçhizat ve/veya hat var ise; 5. Maddede belirtilen yaklaşma mesafelerine uyularak yapılan çalışmaları,
    y. Gerilim Transformatörü: Gerilimi belli bir oran dâhilinde değiştiren teçhizatı,
    z. GIS: Gaz İzoleli Transformatör Merkezini,
    aa) Güç Transformatörü: Elektrik enerjisinin güç ve frekansı sabit kalmak şartıyla gerilim ve akımın değerini belli oran dâhilinde değiştiren teçhizatı,
    bb) Güvenlik Kartları: Bakım, tamirat, arıza vs. gibi nedenlerle servis dışı edilmiş teçhizat üzerinde çalışacak personelin güvenliğini sağlamak, yanlış manevrayı önlemek ve teçhizatı korumak için transformatör merkezlerinde kullanılması zorunlu olan kartları,
    cc) Hat Tıkacı: Ayarlandığı frekans bandına karşı büyük empedans göstererek işaretin bara tarafına geçmesini engelleyen (hat tarafına yönlendirilmesini sağlayan) paralel rezonans devresini,
    çç) İç Fens: Açık tip tüm transformatör merkezlerinde, şalt sahasını EKAT’ta tanımlanan gereklilikleri sağlayan ve yetkisiz kişilerin girişini engelleyecek şekilde çevreleyip kapatan unsurları,
    dd) İşyeri: Mal veya hizmet üretmek amacıyla maddi olan ve olmayan unsurlar ile çalışanın birlikte örgütlendiği, işverenin iş yerinde ürettiği mal veya hizmet ile nitelik yönünden bağlılığı bulunan ve aynı yönetim altında örgütlenen iş yerine bağlı yerler ile dinlenme, çocuk emzirme, yemek, uyku, yıkanma, muayene ve bakım, beden ve mesleki eğitim yerleri ve avlu gibi diğer eklentiler ve araçları da içeren organizasyonu,
    ee) İşyeri Hekimi: İş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş yeri hekimliği belgesine sahip hekimi,
    ff) İş Bitirme Beyanı (İGF-2): Teçhizat üzerindeki çalışmayı yapan Çalışma Sorumlusu veya Koordinasyon Sorumlusu tarafından TM İşletme Teknisyenine hitaben düzenlenen ve çalışmanın bittiğini belirten ve bu durumu karşılıklı olarak doğrulayan formu (Ek-7),
    gg) İş Güvenliği Formu (İGF-1): TM İşletme Teknisyeni tarafından düzenlenen ve işi yapacak Çalışma Sorumlusu veya Koordinasyon Sorumlusuna çalışma yapılacak teçhizatta enerjinin kesildiğini, kilitleme, topraklama, kartlama ve çalışma alanını belirleyen işaretleme işlemlerinin yapıldığını belirten ve bu durumu karşılıklı olarak doğrulayan formu (Ek-6),
    ğğ) İş Güvenliği Protokolü: TEİAŞ sorumluluğunda bulunan ve yüklenicinin çalışma yapacağı bir işyerinde; yüklenici ile TEİAŞ’ın karşılıklı sorumluluklarını belirlemek için imza altına alınan protokolü (Ek-11),
    hh) İş Güvenliği Uzmanı: Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, Bakanlık ve ilgili kuruluşlarında çalışma hayatını denetleyen müfettişler ile mühendislik veya mimarlık eğitimi veren fakültelerin mezunları ile teknik personeli,
    ıı) İş Kazası: İş yerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olayı,
    ii) İş Yeri Sağlık ve Güvenlik Birimi: İş yerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere kurulan, gerekli donanım ve personele sahip olan birimi,
    jj) Kapalı Şalt: Bina ile çevrilmiş ve kapatılmış elektrik bağlantı elemanlarının ve ekipmanlarının bulunduğu, EKAT’ta tanımlanan gereklilikleri sağlayan ve yetkisiz kişilerin girişini engelleyecek şekilde çevreleyip kapatan unsurları,
    kk) Kaplin Kapasitör (Gerilim Bölücü): İletişim, koruma, ölçü ve bilgi nakli için kullanılan teçhizatın EİH’ye bağlantısını sağlayan kondansatörü,
    ll) Kaza Bildirim Formu: TEİAŞ veya TEİAŞ yüklenicisi konumundaki personelin iş kazasına uğraması durumunda istatistik ve proaktif (önleyici) yaklaşım için oluşturulan formu (Ek- 12),
    mm) Kaza-Olay Araştırma (Kök Analiz Formu): Merkez İSG Birimi tarafından gerekli görülen iş kazalarında hazırlanan ve söz konusu iş kazasının detaylı incelemesinin yapıldığı formu (Ek-13),
    nn) Kesici: Kısa devre dâhil olmak üzere elektrikli devrelerde yük altında açma ve kapama yapan teçhizatı,
    oo) KKD Talep Formu: Kullanılan İSG Malzemesi ya da Kişisel Koruyucu Donanımın talebi için ilgili personelin kendi birimine sunduğu formu (Ek-15),
    öö) Koordinasyon Sorumlusu: Koordineli çalışmalarda açma manevrası sonrası, teçhizatı TM İşletme Teknisyeninden İGF -1 formu ile alan ve teçhizat üzerinde çalışma yapacak ekiplerin işe başlamasını sağlayan, çalışmanın bitiminde İGF- 2 formu ile TM İşletme Teknisyenine teslim eden, Bölge Müdürlüğü yetkilisi tarafından belirlenmiş olan ve koordineli çalışma yapacak ekiplerin karşılıklı iletişiminden sorumlu olan personeli,
    pp) Koordineli Çalışma: Aynı çalışma izin formu ile belirlenen çalışma alanında (aynı fider, aynı bara, aynı EİH’de) primer ve/veya sekonder teçhizatta aynı zaman dilimi içerisinde birden fazla ekibin çalışmasını,
    rr) Kuplaj Ayırıcısı: İki ana baralı sistemlerde baraları birbirine bağlayan / ayıran kesicinin iki tarafındaki ayırıcıları,
    ss) Kuranportör: Enerji iletim hatları üzerinden ses, koruma sinyalizasyonu ve bilgi iletişimi sağlayan radyo frekanslı (RF) alıcı-verici cihazı,
    şş) Manevra: Sistemin muhtelif kısımlarını devreye almak veya çıkarmak için kesiciler ve ayırıcılar ile yapılan işlemleri,
    tt) Manevra Formu (YTİM-3): BYTİM’lerin yaptıracakları manevralarda TM İşletme Teknisyenlerinin takip edecekleri manevra sırasını belirtmek amacıyla, manevraya başlamadan önce BYTİM tarafından doldurulan ve ilgili merkezlere iletilen formu (Ek:4),
    uu) Manevra Koordinasyon Formu (YTİM-4): Birden fazla BYTİM’yi ilgilendiren 400 kV EİH’lerde yapılan manevraların koordinasyonu için MYTİM tarafından kullanılan formu (Ek-5), üü) Metal Muhafazalı Tip Hücreler (Metal Clad): İşletme gerilimi 36 kV’a kadar (36 kV dâhil) anahtarlama ve kumanda tesislerini,
    vv) Müşterek Hatlar: Farklı gerilimli hatların aynı direkler üzerinde bulunduğu hatları,
    yy) Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi: Kamu kurum ve kuruluşları, organize sanayi bölgeleri ile Türk Ticaret Kanununa göre faaliyet gösteren şirketler tarafından, iş yerlerine iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini sunmak üzere kurulan gerekli donanım ve personele sahip olan ve Bakanlıkça yetkilendirilen birimi,
    zz) Parafudr: EİH ya da transformatörü aşırı gerilimlerden koruyan teçhizatı,
    aaa) Proaktif (önleyici) Yaklaşım: Olası iş kazaları ve meslek hastalıklarına sebep olan tehlike ve riskler oluşmadan önlemler alarak geri dönüşü olmayan maddi ve manevi kayıplarının önüne geçmeyi amaçlayan yaklaşımı,
    bbb) Ramak Kala Bildirim Formu: Ramak kala olayların kayıt altına alındığı formu (Ek- 14),
    ccc) Ramak Kala Olay: İş yerinde meydana gelen; çalışan, iş yeri ya da iş ekipmanını zarara uğratma potansiyeli olduğu halde zarara uğratmayan olayı,
    ççç) Reaktör: Bağlı bulunduğu hat, transformatör veya baradan reaktif güç çeken (tüketen) ve gerilim düşürmek için kullanılan bobini,
    ddd) Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimalini,
    eee) Risk Değerlendirmesi: İş yerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek tehlikelerin belirlenmesi, bu tehlikelerin riske dönüşmesine yol açan faktörler ile tehlikelerden kaynaklanan risklerin analiz edilerek derecelendirilmesi ve kontrol tedbirlerinin kararlaştırılması amacıyla yapılması gerekli çalışmaları,
    fff) Röle: Sistemde oluşan arıza, aşırı yük, ısınma ve düşük frekans gibi durumlarda kesicilere açma, kapama ve sinyal kumandası veren cihazı,
    ggg) Seperatör: Çalışma bölgesi ile enerjili kısım arasına çalışanın istemsiz hareketlerini sınırlayıcı yalıtkan levhayı,
    ğğğ) Seri Kapasitör: Seri bağlı bulunduğu hatta, empedansı düşürerek sistem stabilitesini arttırmak için kullanılan kapasitör grubunu,
    hhh) Servis Dışı Teçhizat: Çeşitli sebeplerle (bakım, onarım, yedek, arıza vb.) işletme dışı bırakılan teçhizatı,
    ııı) Serviste Olan Teçhizat: Amacına uygun çalışma durumunda olan teçhizatı,
    iii) Sigorta: Elektrik akımının öngörülen bir sınır değerini aşması durumunda devreyi açan aygıt ve düzeneği,
    jjj) Sistem Kullanıcısı: İletim sistemine doğrudan bağlı üretici ve/veya tüketicileri, kkk) Şalt Sahası: Elektrik bağlantı elemanlarının ve ekipmanların bulunduğu sahayı, lll) Şönt Kapasitör: Reaktif güç üreten, sisteme paralel bağlı kondansatör grubunu,
    mmm) Tehlike: İş yerinde var olan ya da dışarıdan gelebilecek, çalışanı veya iş yerini etkileyebilecek zarar veya hasar verme potansiyelini,
    nnn) Tehlikeli Gerilim: Etkin değeri, alçak gerilimde 50 Voltun üstünde olan, yüksek gerilimde hata süresine bağlı olarak değişen gerilimi,
    ooo) Transfer Ayırıcısı: EİH’yi veya transformatörü transfer baraya bağlayan ayırıcıyı,
    ööö) Transformatör Merkezi: Yüksek gerilim anahtarlama teçhizatı ve / veya ölçü / dönüştürücü elemanlarının bulunduğu dış fens ile dışarısıyla izole edilmiş tesisleri,
    ppp) Transformatör Merkezi İşletme Teknisyeni: Transformatör Merkezlerinin işletme şartlarını göz önünde tutarak Bölge Müdürlüğü ve BYTİM talimatlarına uygun manevra yapan, çalışmalar öncesinde teçhizatı İGF-1 formu ile müstakil çalışmalarda çalışma sorumlusuna, koordineli çalışmalarda koordinasyon sorumlusuna teslim eden, çalışmanın bitiminde de çalışma/koordinasyon sorumlusu tarafından iş güvenliği tedbirlerinin kaldırıldığını kontrol ederek İGF-2 formu ile teslim alıp, teçhizatın işletme haline geçmesi için Bölge Müdürlüğü ve BYTİM’ye bilgi vererek servise alınmasını sağlayan personeli,
    rrr) Toprak Ayırıcısı: Gerilimsiz duruma getirilmiş elektrik devrelerini toprakla irtibatlamak için kullanılan teçhizatı,
    sss) Topraklama Yapmak: Gerilimsiz hale getirilmiş teçhizatı toprak ayırıcısını kapatarak veya topraklama donanımı kullanılarak teçhizatın toprakla irtibatlandırılmasını,
    şşş) Vardiya Kayıt Defteri: Vardiya değişimlerinde TM İşletme Teknisyenlerinin birbirlerine vardiya teslim etmek için kullandıkları, vardiya süresince transformatör merkezinde yapılan çalışmaları ve transformatör merkezinin o anki durumu hakkında bilgileri kapsayan defteri (Ek-10),
    ttt) Yüksek Gerilim: Etkin değeri 1000 Voltun üstünde olan fazlar arası gerilimi, (TEİAŞ sisteminde iletişim kolaylığı açısından 1001 - 36000 Volt arası Orta Gerilim (OG) olarak isimlendirilir.)
    uuu) Yüksekte Çalışma: TEİAŞ iş yerlerinde çalışan personelin bel seviyesinden fazla kot farkı bulunan yerlerde, üst seviyedeki çalışmaları,
    üüü) Yük Tevzi Yetkilisi: Yük Tevzi İşletme Müdürlüklerinde sistem işletmesini sağlamakla görevli personeli,
    vvv) Ziyaretçi Bilgilendirme Formu: Gezi, gözlem ve araştırma amacı ile TM’yi ziyaret edecek personelin tehlike ve riskler hakkında bilgilendirildiğini belirten formu (Ek-16),
    yyy) 3. Şahıslarla İlintili Kaza Tutanağı: TEİAŞ iletim tesislerinde gerçekleşen; TEİAŞ personeli, yüklenici, alt işveren personeli ile ilgisi olmayan ve Teşekkülümüz çalışmaları haricinde meydana gelen 3. şahıs kazaları gerçekleştiğinde tutulan tutanağı (Ek-17),
    ifade eder.

Kısaltmalar

MADDE 5

(1) Bu Yönetmelikte geçen kısaltmalar;
    a. AA (AC): Alternatif Akım
    b. AG: Alçak Gerilim
    c. BYTİM: Bölgesel Yük Tevzi İşletme Müdürlüğü
    ç. DA (DC): Doğru Akım
    d. EDH :Enerji Dağıtım Hattı
    e. EDŞ: Elektrik Dağıtım Şirketi
    f. EİH: Enerji İletim Hattı
    g. EİS: Elektronik İmza Sistemi (EBYS, Belgenet, vb.)
    ğ. EKAT: Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri
    h. İSG: İş Sağlığı ve Güvenliği
    ı. İSGB: İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi
    i. İşletme: TEİAŞ’ın mal ve hizmet üreten tüm birimleri
    j. KKD: Kişisel Koruyucu Donanım
    k. MYTİM: Milli Yük Tevzi İşletme Müdürlüğü
    l. OSGB: Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi
    m. OYS: Operasyonel Yönetim Sistemi Yazılımı
    n. SGK: Sosyal Güvenlik Kurumu
    o. TEİAŞ: Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi
    ö. Teşekkül: Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü
    p. TM: Transformatör Merkezi
    r. YG: Yüksek Gerilim şeklindedir.

Konu adı: TEİAŞ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği
    Yazan: zorbey
    Konu zorbey tarafından (25.Mayıs.2022 Saat 12:47 ) değiştirilmiştir.

İKİNCİ BÖLÜM

Genel Kurallar

TEİAŞ güvenlik mesafeleri

MADDE 6

(1) Bu Yönetmelik kapsamında yapılan bütün işlerde TEİAŞ ve Yüklenici/Alt Yüklenici çalışanlar tarafından gerilim altındaki teçhizatlar ile ilgili (iletkenler dâhil) yapılan çalışmalarda belirlenmiş azami yaklaşım mesafeleri gerilim değerine göre aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Verilen aralıklar dışındaki gerilimlerde işletilen yüksek gerilim teçhizatları için bir üst değer kullanılır. Ancak çalışma bölgesi ile enerjili kısım arasına çalışanın istemsiz hareketlerini sınırlayıcı yalıtkan levhalar (seperatör) kullanılması halinde bu mesafeler 40 cm daha düşük alınabilir.

İşletme Gerilimi (Faz-Faz) Mesafe (cm)
    1.000 - 15.000 volt arası 66
    15.001 - 36.000 volt arası 82
    59.000 - 72.500 volt arası 110
    140.000 - 170.000 volt arası 155
    200.000 - 250.000 volt arası 213
    340.000 - 420.000 volt arası 352

(2) Çalışma sahasının sınırlandırılmasında cihazların boyutları, iş makine ve araçlarının manevra kabiliyetleri ve enerjili bölümlere yaklaşma ihtimali göz önünde bulundurulur. Elektrik tesislerinin yakınlarında istemsiz olarak EKAT Madde 44'de (Çizelge 5-7-8) belirtilen dikey ve yatay mesafe ihlali bulunan çalışmalar, elektrikle ilgili olmasa da tesisin enerjisi kesildikten sonra çalışma müsaadesi alınır.
    (3) Gerilim altındaki Elektrik İletim Tesisleri yakınındaki TEİAŞ ve/veya Yüklenici/Alt Yükleniciler tarafından yapılan çalışmalar haricinde “Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği”nde belirtilen yaklaşma mesafelerine uyulur, tesisatın karakteristiklerine uygun aletler kullanılır ve personelin doğrudan doğruya veya vasıtalı olarak bu mesafeleri ihlal etmesini önlemek için gerekli tüm önlemler alınır.

Kişisel koruyucu donanım ve iş güvenliği malzemesi kullanımı

MADDE 7

(1) Elektrik İletim Sistemi ve TEİAŞ işyerlerinde kullanılan KKD ve İş Güvenliği Malzemelerinin özellikleri, temini, kullanılması, miktarı ve kontrolleri “Sahada, Araçta, Çalışanda ve Ekipte Bulundurulması Gereken KKD, Araç-Gereç, Teçhizat ve Malzemeler Prosedürü”ne ve “Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik”e uygun olacaktır.

Acil durumlar

MADDE 8

(1) Yapılacak bütün ekip çalışmalarında iş emri formu düzenlenir (Ek-1). Mesai saatleri dışında acil durumlarda ilgili birim amiri tarafından çalışmayı yapacak çalışma sorumlusuna sözlü talimatıyla birlikte SMS, kurumsal e-posta, mobil imza ya da OYS üzerinden elektronik ortamda çalışma talimatı verilebilir ve bilahare iş emri düzenlenir.

Çalışma koşulları

MADDE 9

(1) Transformatör Merkezlerinde yapılacak bütün çalışmalar ile ilgili çalışma/koordinasyon sorumlusu ve İşletme Teknisyeni tarafından İGF-1 formu doldurulmadan çalışmaya başlanılmayacaktır. İş bitiminde de İGF-2 formu doldurularak İşletme Teknisyenine verilecektir.
    (2) Çalışan her personel çalıştığı görevde gerekli olan tüm güvenlik tedbirlerinin, görevin devamı süresince titizlikle uygulanmasından öncelikle kendisi sorumludur.
    (3) Maddi kayıpların önlenmesi veya iş süresinin kısalması için olsa bile gerekli her türlü güvenlik tedbirleri alınmadan herhangi bir işe girişmek kesinlikle yasaktır.
    (4) Personel görev yerini izinsiz terk etmeyecektir. İş Emrinde adı geçen personelin iş bitmeden iş yerinden ayrılmaması esastır. Ayrılmasını gerektirecek önemli durumlarda bu husus
    çalışma sorumlusuna aktarılarak iş emrini imzalayan yetkiliden izin alınır ve değişiklik çalışma sorumlusu tarafından iş emrine işlenir.
    (5) TM ve EİH’lerde yapılacak tevsiat, tadilat ve inşaat bakım/onarım çalışmalarında, işi yapacak olan Sistem kullanıcıları ve üçüncü şahıslar (yükleniciler) ilgili İşletme birimine yazılı müracaat etmeden ve TEİAŞ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğine uygun çalışma yapılacağına dair “İş Güvenliği Protokolü (Ek-11)” düzenlemeden hiçbir şekilde çalışma yapamazlar. Çalışmalarda yüklenici veya sistem kullanıcısı çalışmadan sorumlu ve iş bitene kadar işin başında duracak bir Elektrik Mühendisi bulundurur. Yapılacak çalışma tesis çalışması ise protokol işletme, tesis birimleriyle yüklenici firma Elektrik Mühendisi tarafından, işletme tadilat çalışması ise işletme birimi ve yüklenici firma Elektrik Mühendisi tarafından imzalanır. Çalışmayla ilgili düzenlenecek YTİM-1 Formunda yüklenici Elektrik Mühendisinin ismi çalışma sorumlusu olarak BYTİM'ye bildirilir. TEİAŞ'a ait TM ve EİH'lerde TEİAŞ harici üçüncü şahısların ve/veya firmaların yapacağı tüm çalışmalarda yüklenici Elektrik Mühendisi bulundurur.
    (6) Yük Tevzi İşletme Müdürlüklerinin ve diğer birimlerin sistemdeki haberleşmeleri kuranportör, telsiz, paks sistemi, telefon, EİS ve faks teyidi alınarak sağlanabilir. Muhabere, Yük Tevzi İşletme Usulleri ve Arıza Yönergesine göre gerçekleştirilecektir.
    (7) Sistemdeki herhangi bir teçhizat, arıza sebebiyle servisten çıkmış veya çıkartılmış ise söz konusu teçhizat üzerinde yapılacak çalışmalar Arızalı Durum Çalışmalarıdır. Bu çalışmalar için “Çalışma İzni İsteği”ne ihtiyaç yoktur. Önemli ve acil hallerde, doğal afetler, can ve malın tehlikeye düşmesi ve bunun gibi ani müdahaleleri gerektiren durumlarda (elektrik kesintisi de dâhil) zaman kaybını önlemek için gerekli iş güvenliği tedbirleri alınarak müdahale edilir ve ilk fırsatta durum BYTİM’ne bildirilir.
    (8) Bütün çalışmalar TEİAŞ iş yerlerine yönelik risk değerlendirmesine, üretici dokümanlarındaki ve tüm teknik şartnamelerdeki güvenlikle ilgili talimatlara uygun olarak yapılır.
    (9) Yapılan bütün bakım, onarım, işletme ve tesis çalışmalarında alınan iş güvenliği önlemleri ilgili form ve dokümanlar ile kayıt altına alınır ve kayıtlar asgari bir yıl süreyle saklanacaktır.
    (10) Yetkililerce, iş ve hizmet gereği kullanılmasına izin verilen iş yerleri dışındaki kısım ve binalarda elektrik sobası, elektrik ocağı, elektrikli çaydanlık vb. elektrik gereçleri kullanılmayacaktır.
    (11) Çalışmalara başlamadan önce, üzerinde çalışılacak olan teçhizatın enerjilendirilmesi muhtemel olan bütün besleme noktasına ait her gerilimdeki kesici ve ayırıcıların açık durumda olmaları sağlanır, topraklamaları yapılır. Çalışma süresince bu durumu koruyacak kilitlemeler gerçekleştirilir.
    (12) Tamamen veya kısmen kapatılmış sınırlı bir hacmi olan, içerisinde sınırlı miktarda hava bulunan (Transformatör kazanı içi, Kuyu, Tank içi vb.) yerlerdeki çalışmalarda zehirlenme, boğulma ve patlama risklerine karşı cebri havalandırma, hava beslemeli maske kullanma vb. gerekli ilave önlemler alınır.

İş kazası bildirimleri

MADDE 10

(1) TEİAŞ iş yerinde meydana gelen iş kazaları ile ilgili birim amirine, ciddi yaralanma ya da ölüm söz konusu ise acil sağlık birimleri ve kolluk kuvvetlerine de anında bildirim yapılır. Söz konusu kazadan sonra en geç 6 saat içinde İSGB tarafından Merkez İSG Teşkilatına “Kaza Bildirim Formu” (Ek-12) sunulur. Yine kazadan sonraki 3 (üç) iş günü içinde İSGB tarafından SGK Bölge Müdürlüğüne “İş Kazası Bildirimi” yapılır. Merkez İSG birimi tarafından istenilmesi durumunda “Kaza-Olay Araştırma (Kök Analiz) Formu (Ek-13)” de yer alan forma göre İSGB tarafından detaylı bir kaza analiz raporu (sebep, sonuç, öneriler ve kök analizi gibi bilgileri içeren) hazırlanarak 10 (on) iş günü içinde resmi olarak sunulur. Bu form, Merkez İSG Birimi tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları olan tüm birimlere 10 (on) iş günü içerisinde yazıyla gerekli tedbirlerin alınması için gönderilir.
    (2) Ağır yaralanmalı veya ölümlü iş kazalarında savcılıktan izin alınmadan ilgili iletim tesislerine elektrik verilmeyecektir.
    (3) İş kazası ya da 3. şahıslarla ilintili kazalarda can ve mal emniyeti açısından tehlike varsa ilgili iletim tesisinin elektriği kesilir.

Ramak kala olay bildirimleri

MADDE 11

(1) Farklı adreste bulunan bütün iş yerlerinde Merkez ve/veya İSGB’nin belirlediği Ramak Kala Kutusu/Kutuları bulundurulur. Ramak kala olaylar bu Yönetmeliğin ekinde verilen Ramak Kala Bildirim Formu (Ek-14) doldurularak işverene ya da İSGB’ye bildirilir veya Ramak Kala Kutularına atılır. İSGB tarafından toplanıp İSG Kurulunda değerlendirilir. Ramak kala olaylarının yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması sağlanarak İSG birimine bildirilir. Ayrıca Ramak Kala Olayları Merkez İSG Birimine bildirilir.

İSG kurul kararlarının bildirimleri

MADDE 12

(1) İSGB tarafından yapılan İSG Kurulları ile ilgili rapor aylık olarak Merkez İSG Birimine yazılı olarak gönderilir.

İSG eğitimlerinin bildirimleri

MADDE 13

(1) İş yerinde yapılan İş Güvenliği Eğitimleri ile ilgili rapor aylık olarak Merkez İSG Birimine yazılı olarak gönderilir.

Periyodik sağlık muayenelerinin bildirimleri

MADDE 14

(1) İş yerinde yapılan İş Güvenliği Periyodik Sağlık Muayeneleri ile ilgili rapor aylık olarak Merkez İSG Birimine yazılı olarak gönderilir.

İş kazası olmayan, 3. şahıslarla ilintili kaza bildirimleri

MADDE 15

(1) TEİAŞ iletim tesislerinde gerçekleşen; TEİAŞ personeli, yüklenici, alt işveren personeli ile ilgisi olmayan ve Teşekkülümüz çalışmaları haricinde meydana gelen 3. Şahıs kazaları ile ilgili olarak; anında kolluk kuvvetleriyle irtibata geçilir. Kolluk kuvvetleri tarafından kaza, ilgili tutanakla imza altına alınır. İlgili birim tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulur.
    (2) Kolluk kuvvetleri tutanağı haricinde, 3. Şahıslarla ilintili kaza gerçekleştikten sonra en geç 6 saat içinde “TEİAŞ İletim Tesislerinde Gerçekleşen 3. Şahıslarla İlintili Kaza Tutanağı (Ek- 17)” ilgili birim amiri tarafından imza altına alınır. İlgili form 3(üç) iş günü içerisinde Merkez İSG Teşkilatına gönderilir.
    Konu adı:

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

İletim Tesislerinde Yapılan Çalışmalar

Çalışma planlaması ve koordinasyonlu çalışmalar

MADDE 16

(1) Bakım, onarım çalışmaları ekiple yapılır. Ancak ünitenin uygun görmesi halinde gözlem, denetleme, kontrollük, ölçü alma gibi çalışmalarda bir kişi görevlendirilebilir.
    (2) Koordinasyonlu çalışmalarda her ekip kendi güvenliğinden sorumlu olup Bölge Müdürlüğü yetkilisi tarafından bir koordinasyon sorumlusu belirlenir.
    (3) EİH’ler ile Transformatör Merkezleri ve eklentilerinde yapılacak çalışmalar “PR-03 Çalışma Koordinasyonu Prosedürü”ne göre yapılacaktır.
    (4) Manevra gerektiren çalışmalarda “TEİAŞ Yük Tevzi İşletme Usulleri ve Arıza Halleri Yönergesi”nde belirtilen hükümlere uyulur.
    (5) Her çalışma öncesinde İş Sağlığı ve Güvenliği yönünden Tehlike ve Riskler belirlenerek, gerekli tedbirlerin alınması amacıyla ayrı ayrı düzenlenecek şekilde “PR-11 Check Listlerin (Kontrol Listeleri) Hazırlanmasına Yönelik Prosedür”e uygun olarak planlama yapılır.
    (6) TEİAŞ’a bağlı transformatör merkezlerinden beslenen ve Sistem kullanıcılarının sorumluluğunda olan teçhizatın elektrik kesilmesi ve verilmesini gerektiren çalışmalarda Sistem Kullanıcısı yetkilisi ile TEİAŞ TM İşletme Teknisyeni arasında EKV formu (Ek-8) düzenlenir. Arıza durumlarına münhasır olmak üzere, dağıtım şirketlerince TEİAŞ’a ait transformatör merkezlerinde bulunan dağıtım fiderlerinden açma ve kapama talep edilmesi halinde, bu talep şebeke ve iş güvenliğini aksatmayacak şekilde 5070 sayılı Elektronik İmza Kanununa uygun olarak elektronik ortamda yapılır. Ancak TEİAŞ ve Sistem Kullanıcılarınca gerekli alt yapı tamamlanıncaya kadar bu işlemler, Dağıtım Şirketlerinin yük tevzi merkezlerinden veya elektrik arıza ve koordinasyon merkezlerinden gönderilecek EKV-Faks formu (Ek-9) kullanılarak faks ile de yapılabilir. Bu durumda işlemlerin hangi sıra ve öncelikle yapılacağı ilgili protokol ile belirlenir.
    (7) OG Fider açmaları sonrasında bir kez denenecek fider isimleri ve manevrayı yaptıracak personel listesi her yılın başında ilgili TM’ler için sistem kullanıcılarından ilgili Bölge Müdürlüğü tarafından yazılı olarak alınacaktır. Sistem kullanıcısı tarafından listede belirtilen fiderlerden herhangi birisinin açması durumunda beslemeden önce sistem kullanıcısının ilgili TM için belirleyeceği sürekli ulaşabileceği bir telefon, telsiz vb. gibi bir iletişim aracı ile görüşme yapılarak besleme gerçekleştirilebilecektir. Görüşmeler ses kayıt, bas-konuş, telsiz vb. kayıt sistemleri ile kayıt altına alınacaktır. Bir yıllık periyot içerisinde sistem kullanıcısı listelerini fider ve manevra yapacak personel isim listelerini yazılı olarak ilgili Bölge Müdürlüğüne bildirerek güncelleyebilecektir. Sistem kullanıcısının verdiği listede ismi bulunmayan fiderler EKV-EKV Faks formu doldurarak beslenecektir.

Transformatör merkezlerindeki çalışmalar

MADDE 17

(1) AG bir teçhizat üzerinde çalışmaya başlamadan önce çalışılacak tesis kısımları gerilimsiz bırakılır. Tesislerinin gerilim dışı bırakılması mümkün değilse tesis üzerinde veya yakınındaki gerekli izolasyonun sağlanması için güvenlik tedbirleri alınır.
    (2) AG şalterleri açılıp kapatılırken muhafaza yoksa vizörlü baret ve izole eldiven kullanılır.
    (3)YG tesislerinde gerçekleştirilecek manevra işlemleri Yük Tevzi Talimatlarına göre yapılır.
    (4) Özel olarak; transfer fideri bulunmayan çift baralı merkezlerde bir kesici düşük basınçtan kilitlemeye giderse, diğer tüm fiderler bir barada toplanır. Arızalı kesicinin fideri diğer barada bırakılır. Kuplaj kesicisi açılarak arızalı kesicinin enerjisi kesilir. Karşı TM’de elektrik kesilerek fider ve EİH gerilimsiz hale getirilir.
    (5) Harici tip sigortalı ayırıcılarda sigorta değiştirme işlemi; her iki taraftan sigorta gerilimsiz bırakıldıktan, kontrol edildikten ve gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra yapılacaktır.
    (6) Akım transformatörleri servisteyken sekonder devrelerinin açık kalmaması için gerekli önlemler alınır. Akım transformatörlerinin sekonderleri beslediği aletler üzerinden kapalı devre, kullanılmayan uçlar ise kısa devre edilir.
    (7) Gerilim transformatörlerinin sekonder devrelerine bağlı herhangi bir cihaz yoksa uçları açık bırakılır.
    (8) Uzaktan OG kesici manevralarında kapalı şaltta hiç kimse bulunmayacaktır. Ayırıcı manevralarında vardiyadaki işletme teknisyeninden başka hiç kimse bulunmayacaktır. Ancak fiderden akım çekilmeyeceği durumlardaki (hat ayırıcısı ya da bara ayırıcısı açık durumda iken) arıza araştırma ve denemelerinde koruma sistemleri ekibi çalışma sorumlusu ve/veya trafo bakım ekibi çalışma sorumlusu, çalışma esnasında güvenli şekilde konuşlanarak arızayı bulma amacıyla işletme teknisyeninin yanında bulunabilirler.
    (9) OG tarafında kesici bulunmayan yardımcı servis transformatörünün devre dışı bırakılması; AG tarafından başlamak üzere önce kesme sonra da OG tarafından ayırma cihazları açılarak yapılır. Bu transformatörlerin OG sigortaları, ancak ayırıcı açıldıktan ve gerilimi kesildikten sonra sigortanın her iki tarafında gerilim bulunmadığı kontrol edilir ve daha sonra orijinali ile sigorta değiştirme pensi kullanılarak değiştirilir.

Enerji iletim hatlarında yapılan çalışmalar

MADDE 18

(1) Direk üzerinde yapılan tüm çalışmalar, “PR-18 Yüksekte Çalışma Prosedürü”ne uygun olarak yapılır.
    (2) Enerji iletim hatları üzerinde yapılacak ekip çalışmalarında olası iş kazasına karşı gerekli indirme aparatı ile ilk yardım malzemesi ekibin yanında bulundurulur.
    (3) Tel çekiminde kullanılan çekme ve fren makineleri ile çekilmekte olan iletken (kılavuz ve koruma teli dâhil) topraklanır.
    (4) Gergi altına alınmış iletkenlerin (kılavuz ve koruma teli dâhil) gergi yükü uygun şekilde kaldırılmadan kesme işlemi yapılmaz.
    (5) Tel çekimi sırasında hareket halindeki iletken tamburlarının en az 5 m. lik emniyet mesafesinde bulunulmaz.
    (6) Tek devre, müşterek devreli ve çok devreli hatlarla ilgili olarak;
    a) Tek devre hatlarda yapılacak ekip çalışmalarında ise direk üzerine çıkmadan önce hattın iki ucunun topraklı olduğu teyidi yapılmalıdır, gerilim detektörüyle geriliminin kesildiği kontrol edilmeli, gerekli mahalli topraklamalar yapılarak çalışılmalıdır.
    b) Müşterek devreli ve çok devreli hatlarda yapılacak ekip çalışmalarında ise direk üzerine çıkmadan önce hattın iki ucunun topraklı olduğu teyidi yapılmalıdır, gerilim detektörüyle geriliminin kesildiği kontrol edilmeli, gerekli mahalli topraklamalar ve enerjili devreler için işaretleme ve bayraklama yapılarak Gerilim Altında Bulunan Bölümlere Yakın Çalışmalar hükümlerine uyularak çalışılmalıdır.
    (7) Enerji İletim Hatlarında yapılacak çalışmalarda, topraklamaların nerelere yapılacağı çalışma öncesi işletme mühendisi, ekip şefi veya ekip sorumlusu personelin yürüteceği ön çalışmada belirlenir. Çalışma mahallinde stankalı topraklama donanımı kullanılarak bir noktadan topraklama yapılır. Çalışmalarda bağlantının EİH iletkenlerinin her iki tarafından da ayrılma ihtimali varsa (Camper kopması, iletken kopması vb.) çalışma mahalli her iki taraftan da topraklanır.
    (8) Malzeme ve aletler kesinlikle fırlatılmayacak, tek dilli makaralı halat sistemi ile çıkarılıp indirilebilir. Küçük el aletleri (pense, tornavida, anahtarlar vb.) çalışanın kemerine takılmış takım torbasında taşınır.
    (9) Enerji iletim hatları yakınındaki ağaçların kesilmesi sırasında, kesilen ağaçların EİH’nin üzerine düşmemesi için gerekli emniyet tedbirleri alınır. Gerektiğinde ağaç kesilmeden önce EİH’nin enerjisi de kesilir. Yol kenarında ağaç kesilmesi halinde ise trafiğin uzun müddet aksamasını önleyecek tedbirler alınır, kesilen ağaç parçaları hattın altından mümkün olan en kısa sürede temizlenir. EİH'lerde ağaç kesim işleri, ağaç kesimi konusunda eğitim almış personelce yapılır.

SF6 gazlı çalışmalar

MADDE 19

(1) Bakım sırasında şalterleme artıklarının deriyle, gözle teması, ayrıca yutulması veya teneffüs yollarına girmesi kesinlikle önlenmelidir. Bakım esnasında giyilen güvenlik malzemeleri etraftaki partiküllerin tamamen temizlendiğinden emin oluncaya kadar kesinlikle çıkarılmamalıdır.
    (2) SF6 gazlı teçhizatın patlaması durumunda hızlı bir şekilde teçhizatın olduğu bölüme girilmesi gerektiğinde gaz maskesi takılarak kendi güvenliğini öncelikli olarak sağlamalıdır.

Akümülatör odalarında yapılan çalışmalar

MADDE 20

(1) Akümülatör odalarında kullanılacak teçhizat ve malzemeler EKAT ve “Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre Bölge (ZONE) 2 Sınıfı Exproof olacaktır.
    (2) Akümülatör için elektrolit hazırlanırken kesinlikle asit üzerine su ilave edilmeyecek, elektrolit hazırlamak için su üzerine asit azar azar ilave edilecektir.

Yer altı kablolarıyla ilgili çalışmalar

MADDE 21

(1) Yer altı kabloları üzerinde çalışmaya başlamadan önce kablo enerjisiz ve topraklı hale getirilir.
    (2) Çalışma yerinde işe başlamadan önce koruyucu güvenlik önlemleri alınacak ve izole malzeme kullanılarak kapasitif boşaltmayı usulüne göre temin amacı ile bütün iletkenler bir direnç üzerinden kısa devre edilerek topraklanacaktır.

Makineler, Araçlar ve İş Ekipmanlarıyla Yapılan Çalışmalar

MADDE 22

(1) TEİAŞ iş yerlerinde bulunan İş Makineleri, Oto Bakım Atölyeleri, Garajlarda bulunan tüm araçlar ve takım tezgâhları, kullanılan kaldırma araçlarının kullanımı muhafazası ve periyodik bakımları, basınçlı kaplar ile ilgili yapılacak çalışmalarda “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği”, “Makine Emniyeti Yönetmeliği”, “Basit Basınçlı Kaplar Yönetmeliği” ve “Taşınabilir Basınçlı Kaplar Yönetmeliği”ne uygun hareket edilir.
    (2) Çalışan makinelerin, aparatlarının ve tesislerin temizliği bunları işletmekle sorumlu olan personel tarafından yapılır.
    (3) İş yerlerinde lüzumsuz ve gereğinden fazla araç, gereç bulundurulamaz ve çalışma alanları depolama alanları olarak kullanılamaz.

İş güvenliği malzemeleri ve kişisel koruyucu donanımlarla yapılan çalışmalar

MADDE 23

(1) Çalışanlara teslim edilen KKD’lerin çalışan tarafından her an kullanılmaya
    hazır bulundurulması ve çalışma esnasında kullanılması zorunludur.
    (2) Kişiye ve ekibe, işinde gerek duyulacak her türlü koruyucu malzeme ve teçhizat tutanakla verilecek ve bu teçhizatın kullanılması öğretilecektir. Verilmiş ve kullanımı öğretilmiş koruyucu teçhizatın kullanılmasından, temizlenmesinden ve korunmasından kullanan personelin kendisi ve Ekip Şefi sorumludur.
    (3) Kullanım süresi dışında hasara uğrayan ya da deforme olan KKD ve İSG Malzemeleri çalışan tarafından KKD Talep formu (Ek-15) ile yapılır ve İSGB’nin uygun görüşü ile temin edilerek çalışana teslim edilir.

Kimyasallar ve atıklarla ilgili çalışmalar

MADDE 24

(1) İşin yapılması sırasında ortaya çıkan malzeme, inşaat ve hafriyat atığı, atık izolasyon yağı, varil, SF6 gazı atığı, pil, akü benzeri kimyasal ve tehlikeli nitelikteki atıkların toplanmasından ve Bölge Müdürlüğü/İşletme Müdürlükleri tarafından belirlenen geçici depolanma yerine getirilmesinden Yüklenici, Tesis Kontrol Personeli, Çalışma Sorumlusu, bertarafı ile ilgili işlemlerden ise Bölge Müdürlüğü / İşletme Müdürlüğü sorumludur. Atık işlemleri ile ilgili tüm süreçler Çevre Kanunu ve ilgili mevzuata uygun şekilde yapılır.
    (2) Kimyasallarla yapılacak çalışmalarda; “Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmeliğe” uygun olarak hareket edilir. Mümkünse Tehlikesiz veya az tehlikeli kimyasallar seçilir. Seçilen kimyasallar Malzeme Güvenlik Bilgi Formuna (MSDS) göre kullanılır.

Diğer çalışma alanları

MADDE 25

(1) Ambar ve depolama işlerinde, yerler daima temiz tutulacaktır, yağ ve yanıcı madde birikintilerine yer verilmeyecektir, ambarlarda sigara içilmeyecektir, ambarın giriş-çıkış kapıları, imdat kapıları, yangın söndürme cihazlarının bulunduğu yerler, su alma yerleri ve ilk yardım malzemelerinin bulunduğu yerlerin ve elektrik panolarının önleri herhangi bir şekilde kapatılmayacaktır.
    (2) Yüklerin kaldırılması taşınması ve depolanması, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve “Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği” ilgili hususlarına göre yapılacaktır.
    Konu adı:

DÖRDÜNCÜ BÖLÜM

İletim Tesislerinde Fiziki Güvenlik Şartları

İletim tesislerinde uyarı levhaları ve işaretlemeler

MADDE 26

(1) Elektrik İletim Sistemi ve TEİAŞ iş yerlerindeki sağlık ve güvenlik işaretleri “PR-04 İletim Tesisleri ve Eklentilerinde Kullanılacak İsim, Güvenlik ve Uyarı Levhaları Prosedürü”ne göre yapılacaktır.

Transformatör merkezlerinde fiziki güvenlik şartları

MADDE 27

(1) Tüm TM’lerde Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğine uygun kesintisiz ve kapısı çalışma ve manevralar dışında kilitli vaziyette tutulan bir iç fens teli bulunacaktır.
    (2) Transformatör Merkezi kumanda odası ve eklentilerinde en az 250 lüks, kapalı şalt, GIS bölümü ve şalt holünde en az 150 lüks, açık şalt sahasında ise en az 60 lüks aydınlık seviyesi sağlanacaktır.
    (3) Yeni tesis edilen tüm OG fiderlerde indikatör (gerilim göstergesi) bulunacaktır.
    (4) Yeni tesis edilen kumanda binalarının açık şalt sahasına bakan kumanda odalarının pencere camları, patlamaya ve darbeye dayanıklı lamine cam olacaktır. Mevcut kumanda binalarının camları ise patlamaya ve darbeye dayanıklı hale getirilecek, olası patlama veya darbe halinde camın dağılmasını engelleyecek şekilde lamine cam, tel kafesli veya film kaplı olacaktır.

BEŞİNCİ BÖLÜM

Çeşitli Hükümler

Ziyaret

MADDE 28

(1) TEİAŞ'a ait yüksek gerilim şalt tesislerine görevlilerin dışındaki şahısların girmesi yasaktır. Ancak gezi, gözlem ve araştırma amacı ile gelen ziyaretçilere izin verilmesi halinde; TM “Ziyaretçi Bilgilendirme Formu (Ek-16)” imzalatıp ortamdaki tehlike ve riskler konusunda ziyaretçiler bilgilendirildikten sonra “Sahada, Araçta, Çalışanda ve Ekipte Bulundurulması Gereken KKD, Araç-Gereç, Teçhizat ve Malzemeler Prosedürü” nde yer alan KKD’ler verilir ve kullanmaları şartıyla ziyaret yapılabilir.

Denetim

MADDE 29

(1) İş Güvenliği Denetimleri “PR-19 İş Güvenliği Denetimleri Prosedürü”ne uygun olarak yapılır.

Yangın

MADDE 30

(1) Yangınlarda “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” hükümleri, “TEİAŞ Acil Durum Eylem Planı” çerçevesinde hareket edilecektir. Yeni tesis edilen TM’lerin yangından korunmasıyla ilgili güncel Trafo Merkezi Yangından Koruma ve Yangın Söndürme Sistemi Teknik Şartnamesi hükümlerine uyulacaktır.

Sağlık

MADDE 31

(1) TEİAŞ İşyerlerinde İş Yeri Hekimleri ve Diğer Sağlık Personeli Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yayımlamış olduğu “İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliği” ve “Meslek Hastalıkları Rehberine” göre hareket eder.
    (2) TEİAŞ iş yerlerinde içme ve kullanma suları İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik’e göre temin ve kontrol edilir. İçme ve kullanma suları Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve mahalli idare tarafından belirlenmiş olan kontrol izlemesi ve denetleme izlemesine tabi tutulur. Bu işlemlerin takibini İSGB yapar.
    (3) TEİAŞ iş yerlerinde yiyecek ve içeceklerin üretimi, tüketilmesi veya depolanması ile ilgili olarak “Umumi Hıfzıssıhha Kanununa” ve Gıda Mevzuatına uygun periyodik olarak kontrolleri İSGB yapar veya yaptırır.

Yönetmelik tebliği

MADDE 32

(1) Bu Yönetmelik TEİAŞ’ın tüm personeline imza karşılığında verilir ve alındı belgesi ilgilinin özlük dosyasında saklanır. Yönetmeliği alan herkes güvenlik kurallarına uyacak ve anlaşılmayan konular hakkında en yakın amirinden bilgi alacaktır.
    (2) TEİAŞ sorumluluğunda bulunan işyerlerinde çalışma yapan; Hizmet Alımı Yapılan Yüklenici Firma Çalışanlarına, Anahtar Teslim Götürü Bedel yöntemi ile İhale almış olan Yüklenici Firmaların Çalışanlarına, Geçici İş İlişkisi Kurulan Yüklenici Firma Çalışanlarına ve diğer çalışanlara; bu çalışanların işverenlerince imza karşılığı verilir, alındı belgesi TEİAŞ’ın sözleşme yürütümünü yapan ilgili birimine söz konusu firma tarafından teslim edilir.

ALTINCI BÖLÜM

Son Hükümler

Yürürlükten kaldırma

MADDE 33

(1) Bu Yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ile TEİAŞ Yönetim Kurulunun 12.05.2016 tarih ve 16-161 sayılı kararı ile onaylanan TEİAŞ İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır.

Yürürlük

MADDE 34

(1) Bu Yönetmelik TEİAŞ Yönetim Kurulu tarafından onaylandığı tarihte yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 35

(1) Bu Yönetmelik hükümlerini TEİAŞ Genel Müdürü yürütür.

EK MADDE 1

(1) Bu Yönetmeliğin ek ve prosedürlerinin güncellenmesi, yürürlükten kaldırılması ile yönetmeliğe yeni ek ve prosedürlerin eklenmesi Genel Müdürlük Makamı’nın Olur’u ile yapılır.
    Konu adı: