Transformatörün direnci;hem birincil hem de ikincil sargıların iç direnci. Gerçek bir transformatörde, birincil ve ikincil sargılar, R tarafından temsil edilen bir miktar dirence sahiptir.1 ve R2 ve X ile reaksiyonlar1 ve X2. K dönüşüm oranı olsun. Hesaplamaları kolaylaştırmak için dirençler ve tepkimeler her iki tarafa da aktarılabilir, yani tüm birincil terimler ikincil kısma ya da tüm ikincil terimler birincil kısma yönlendirilir.

Birincil ve ikincil taraftaki dirençli ve reaktif damlalar aşağıdaki gibi gösterilir

• İkincil tarafta dirençli düşüş = I2R,2
  • İkincil tarafta reaktif düşüş = I2X2
  • Primer tarafta rezistif düşüş = I1R,1
  • Primer tarafta reaktif düşme = I1X1

Birincil Taraf İkincil Tarafa Başvurdu

Dönüşüm oranı K olduğundan, ikincil tarafa atıfta bulunulan primer dirençli ve reaktif düşme, K çarpı,1R,1 ve K I1X1 sırasıyla. Eğer ben1 KI'ye eşit olarak ikame edilir2 o zaman K'ye eşit ikincil tarafa yönlendirilen birincil direnç ve reaktif düşme var2ben2R,1 ve K2ben2X1 sırasıyla.

Bir transformatördeki toplam direnç düşüşü

Bir transformatördeki toplam reaktif düşüş

Dönem

ikincil tarafa yönlendirilen transformatörün eşdeğer direncini ve reaktansını temsil eder.

Nerede

Yukarıda gösterilen fazör diyagramından denklem,

Nerede v2 ikincil terminal voltajı ve ben2 V terminalinin gerisinde kalan sekonder akımdır2 bir açı ile Ï•.Terimden beri

çok küçüktür ve terimi ile karşılaştırıldığında ihmal edilir

Şimdi denklem olur

Nerede v1 primer sargıya uygulanan voltajdır
Transformatörün ikincil tarafındaki yük tamamen dirençli ise Ï• = 0 olur ve denklem (1) olur

Transformatörün ikincil tarafındaki yük kapasitif ise Ï• negatif olarak alınmalı ve denklem (1)