Sebastian Ferranti, tam adıyla Sebastian Ziani de Ferranti, 1864’te Liverpool, İngiltere’de doğan, fotoğrafçı olan babası Cesar ve piyanist olan annesinin ismi Giuliana.

Ferranti, çocukluğundan beri elektrik mühendisliğinde olağanüstü bir yetenek gösterdi. 1875’te 11 yaşında bir lokomotif tasarımı çizdi. 13 yaşındayken ilk icadı sokak aydınlatması için bir ark lambasıydı. 16 yaşında William Thompson’ın yardımıyla bir elektrik jeneratörü icat etti ve daha sonra Siemens Brothers tarafından Charlton, Londra’da kullanılan (Ferranti jeneratörü) adlı bir cihazın patentini aldı. 1882’de Londra’da çeşitli elektrikli cihazların tasarımı için bir laboratuvar kurdu.

Sebastian Ziani de Ferranti 11 yaşında lokomotif çizimi1880’lerin sonlarında, elektrik enerjisi iletim seçeneklerini incelerken, Tesla ve Edison arasındaki akım savaşı bir alternatif akım (AC) sistemini savundu ve bunun öncesinde alternatif akım üzerine bahse girdi. Ferranti, bu sistemdeki birkaç uzmandan biriydi.

1887’de Londra şirketi LESCo, Ferranti’den elektrik santralini tasarlamasını istedi. Binayı, üretim istasyonunu ve dağıtım sistemini tasarladı. 1891’de tamamlandığında, ilk modern elektrik santrali oldu. İstasyon üretilen, iletilen ve dağıtılan alternatif akım (AC) gerilimi Londra merkeze giden karayolunda 10.000 volt gerilimde 800 kVA aktarılmış ve ardından yatırım yerlerinde dağıtım için düşürücü transformatörler kurulmuş olup, bugün tüm dünyada kullanılan bu sistem halen devam etmektedir.

Ferranti 500 KVA yağlı dağıtım trafosu

En ünlü keşiflerinden biri, bazı durumlarda alıcı noktadaki voltajın iletme noktasından daha büyük olduğunu keşfettiği Ferranti voltaj iletimi olgusuydu.
1910 ve 1911’de İngiliz Elektrik Mühendisleri Enstitüsü’nün direktörlüğünü yaptı ve 1927’de Kraliyet Elektrik Mühendisleri Cemiyeti üyeliğine seçildi.

1930’da öldü, ancak çalışmaları hem şehirde hem de elektronikte uzun bir mirasa sahip. Şirketi, 40’lı ve 50’li yıllarda Manchester’da devam eden öncü bilgisayar geliştirme çalışmalarının bir parçası oldu.