Geçmiş dönemlere bakıldığı zaman klasik sayaç okuma sistemlerinin yaygın biçimde kullanıldığı görülür. Bunun nedeni ise o günün dünyasına hakim olan teknoloji ile yakından ilişkilidir. İlgili sayaç sisteminde görevli bulunanlardan biri konut veya tesisleri dolaşarak sayacın son endeks değerini almaktaydı. Fatura kesim işlemini yanında bulundurduğu faturalandırma cihazına son endeks, fatura, abone, tarife bilgilerini girerek gerçekleştirmekteydi.

OSOS otomatik sayaç okuma kullanıcıya bağlı hataların ortadan kalkmasını sağlar.

Klasik İçeriğe ulaşabilmek veya forumu aktif kullanabilmek için öncelikle GİRİŞ yapmalısınız, Üye değilseniz KAYIT olmalısınız
veya aradığınız konu hakkında ElektroBLOG sayfalarımızdan arama yapabilirsiniz insan eliyle gerçekleştiğinden ötürü bazı negatif sonuçlar doğurabilmekteydi. Operasyon maliyeti, zaman kaybı gibi durumlar bu sonuçlara örnek gösterilebilir. Söz konusu sistemde kaçak kullanımını tespit etmek oldukça zordur. Bunun haricinde arıza tespitinin olup olmadığı güçlükle yapılabilmekteydi.

OSOS ve Kullanıcılar İçin Avantajları

Klasik sayaç sisteminin kendi içinde taşıdığı zorlukları ve risk durumları bulunur. Bu noktada otomatik sayaç okuma sistemleri kendini gösterir. Söz konusu otomatik sistem enerji ölçüm cihazlarından tüketim, teşhis durumlarını otomatik olarak toplamaktadır. Toplanan verileri sorun giderme, analiz ve faturalandırma için veri tabanına aktarır. Bu teknolojinin adı OSOS‘tur.
Otomatik sayaç okuma sistemi pek çok zorluğu ortadan kaldırır. Bu sayacın veri tabanına aktarılan bilgiler ile klasik sayaç sisteminde yaşanan sıkıntıların meydana gelmesi engellenir.

OSOS Neden Yaygınlaşmıştır?

Otomatik sayaç sisteminde herhangi bir sayacın okunması için görevliye ihtiyaç duyulmaz. Böylece operasyon masrafları ortadan kaldırılmış olur. Sistemde hızlı biçimde gerçekleştirilen analiz sayesinde şu avantajlar yaşanmaktadır: Zamanında elde edilen bilgi ile görevlilerin ve müşteriler tüketim konusunda kontrollü davranabilmektedirler. Gaz kullanımı, elektrik enerjisi, su tüketiminin kullanımı ve üretimi kontrol altına alınır.

İlgili sayaç sistemi İçeriğe ulaşabilmek veya forumu aktif kullanabilmek için öncelikle GİRİŞ yapmalısınız, Üye değilseniz KAYIT olmalısınız
veya aradığınız konu hakkında ElektroBLOG sayfalarımızdan arama yapabilirsiniz
lerindeki monofaz ve trifaz sayaçlardaki endeks değerini uzaktan takip eder. Bununla birlikte reaktif ve kapasitif güç tüketimi de uzaktan takibe alınır. Şebekelerdeki kaçak kullanımı tespit edilir. Arızalar olduğu taktirde, merkez erkenden uyarılır. OSOS, dağıtım kuruluşlarının düşük işletim maliyeti ile işlerini yürütmelerine olanak sağlar. Yük kontrolü, sayaç ve şebeke parametrelerinin takibi gibi akıllı özellikler barındırır.

OSOS’ un Yapısı

Otomatik sayaç sistemi, birçok farklı endüstride güvenle hayata geçirilebilir. Bu sistem özellikle alışveriş merkezi, organize sanayi bölgeleri, teknoloji geliştirme bölgeleri gibi alanlarda ihtiyaç duyulur. OSOS’ ta veriler otomatik şekilde uzaktan okunarak şebeke kaçaklarının önüne geçilir. Ayrıca kurumsal harcamalar optimize edilir. İnsan hataları engellenir. Tüketim istatistikleri daha hızlı ve rasyonel elde edilir.

Yüksek Hızlı Sayaç Okuma Çözümlerimizle Tanıştınız mı?

Power Line Communication (PLC), AC elektrik gücü iletimi veya tüketicilere elektrik gücü dağıtımı için aynı anda kullanılan bir iletken üzerinde veri taşır. Güç hattı taşıyıcısı, güç hattı dijital abone hattı (PDSL), şebeke iletişimi, güç hattı telekomünikasyonu veya güç hattı ağı (PLN) olarak da bilinir. HPLC teknolojisi ise bu PLC teknolojisinin 10 kata kadar daha hızlı bir versiyonudur