Elektrik sayaçlarında kaydedilen tüketimler içerisinde;

1. Aktif tüketim
2. Endüktif tüketim
3. Kapasitif Tüketim

olarak 3'e ayrılmaktadır. Faturanızı incelediğinizde göreceğiniz üzere elektrik tüketiminizin faturalandırılması da bu 3 tüketime göre yapmaktadır.
Elektrik sayaçlarının hepsi bu tüketimleri kaydetmez, çünkü yapı itibarıyla bu sayaçların yapıları bu özellikleri desteklemez.
Aşağıda sayaçların özelliklerine göre sınıflandırılmasını yapalım.

Aktif Sayaç

Aktif tüketim bilgisini ölçen ve genellikle mesken yada imalat olmayan küçük işletmelerde kullanılan sayaç tipidir. Reaktif tüketimleri kaydetmez.

Aktif Reaktif ( Kombi ) Sayaç

Aktif ve reaktif ölçüm yapabilen sayaçlara kombi sayaç denir. Orta büyüklükteki işletmelerde kullanılmaktadır.

x5 Kombi Sayaç

Sayacın direk bağlanacağı akım seviyesi aşıldığında yüksek akımları ölçmek için akım trafoları vasıtasıyla ölçülen akımın sayaç tarafından Akım trafo çevirme oranı ile çarparak kaydedilir.

Örneğin:
200/5 akım trafosu 200 amperlik bir akımı sayaca 5 amper olara gönderir.

Sayaçtan alınması gereken tüketim değerleri

Aktif Tüketim (1.8.0) T : Tüketilen aktif enerji miktarıdır. Bazı sayaçlarda 1.8.0 bazıları T olarak gösterimleri mevcuttur. Birimi kWh'dir.

İndüktif Tüketim (5.8.0) Ri : Tüketilen indüktif enerji miktarıdırç Bazı sayaçlarda 5.8.0 bazılarında Ri olarak gösterilir. Birimi kWArh'dir.

Kapasitif Tüketim (8.8.0) Rc : Tüketilen kapasitif enerji miktarıdır. Bazı sayaçalarda 8.8.0 bazılarında Rc olarak gösterilir. Birimi kVArh'dir.

Sayaçtan aktif ve reaktif tüketim değerleri nasıl alınır?

Elektrik sayaç üzerinde kimi zaman mavi kimi zaman gri yerleri sağ üst veya sol alt köşelerde bulunabilen tüketimleri takip edebileceğimiz bir tuş bulunmaktadır. Bu tuşa her basışta sırasıyla bize kaydettiği tüketimleri gösterir. İçerisinde ay başı , ay sonu
değerleri demant değerleri vb. olur.

Biz bu değerler içerisinde 1.8.0 (T), 5.8.0 (Ri), 8.8.0 (Rc) değerleri kayıt ederek yapılan tüketim görülür.