Fider anlam karşılığı “Elektrik besleyici” olarak beslemeye denk gelmektedir. Fider hatları, herhangi bir elektrik dağıtım panelinin önemli parçalarından biridir. Dağıtım Sistemiyle (Tüketiciye Elektrik Sağlama, yani birincil ve ikincil) ilgilidir. Enerji, İletim Hattı ile aktarıldıktan sonra Trafo Merkezine ulaşır.
Bir transformatörden veya anahtardan elektrik dağıtım paneline güç aktarılmasını sağlayan elektrik kablo devresidir. Aydınlatma yükleri, motor yükleri, endüstriyel makinelerin yükleri, klima yükleri, trafo soğutma sistemi yükleri gibi birçok farklı kategorideki yükleri beslemek için besleyici barasına farklı besleyiciler bağlanmaktadır.
Tüm fiderler ilk olarak anahtar sigorta ünitesi ile korunmaktadır. Tabii önlem sadece bunla yeterli kalmayıp ek olarak, fiderlere bağlı olan yük tipine göre, farklı fiderler için farklı anahtarlama cihazları tercih edilmektedir.
Fider Türleri

Fiderler kendi içinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar içerisinden en genel olan fider hattı türleri şunlardır:

• Transfer Fideri: Fiderin yerine temsilen geçebilen teçhizattır.
  • Kuplaj Fideri: Aynı gerilim değerlerine sahip olan iki ana baranın birbirine bağlanmasını sağlayan teçhizattır.
  • Transfer + Kuplaj Fideri: İster transfer ister de kuplaj olarak kullanılabilen fider türü teçhizattır.

Fider hatları, radyo frekansı voltajını taşımaktadır. Bir uçtan diğer uca kadar taşınabilmesi için özel kablolardan yapılmış bir yapıya sahiptir. Her fider hattının, radyo frekansı gücünü verimli bir şekilde aktarabilmesi için antenin kendine has olan karakteristik empedansıyla eşleşmesi gerekmektedir. Eğer ki empedans karakteristiği eşleşmezse, radyo frekans enerjisi vericiye geri yansıtılır. Enerjini geri yansıması da enerji israfına sebebiyet verdiği gibi vericinin de aşınmasına neden olmaktadır. Enerji aktarımının verim değerini ayarlama yaparak yüksek seviyelerde tutabilmek için “anten tuner” adı verilen bir cihaz kullanılmaktadır.

Anten Tuner Nedir?

Antenin ayarını yapmak için kullanılan cihaza anten tuner denilmektedir. Eğer sabit bir frekans noktasında çalışılıyorsa ve sahip olduğumuz anten o frekansa uygun bir antense, anten tunere ihtiyaç duyulmaz. Fakat farklı frekanslara ihtiyaç duyuyor ve antenimiz bu frekansa uygun değilse anten tuner kullanmamız gerekmektedir.